Táto petícia môže rozhodnúť aj o vašich autorských odmenách za použitie diel na internete

02.03.2018

Niekoľkoročná snaha medzinárodných organizácií, významných autorov a umelcov za spravodlivejšie odmeny pre tvorcov hudby bude čoskoro v cieli. Či bude výsledok v prospech autorov a nielen internetových gigantov závisí aj od vás – autorov, skladateľov, textárov a hudobníkov. Dajte aj vy európskym poslancom vedieť, že vám záleží na férových odmenách za použitie vašej tvorby na internete. Záleží na každom jednom hlase.

Petíciu zatiaľ podpísalo viac ako 11 000 autorov z celej Európy. Zo strany slovenských skladateľov, textárov a hudobníkov ju podporili už aj Miro Žbirka, Peter Lipa, Jana Kirschner a Katarzia.

Petíciu organizuje GESAC, združenie zastupujúce európske ochranné spoločnosti v oblasti hudobného, grafického, literárneho a dramatického umenia – nájdete ju na: www.makeinternetfair.eu.

Rovnaké podmienky podnikania pre prevádzkovateľov online služieb či férová odmena pre autorov hudby a interpretov, by mali byť samozrejmosťou. V súčasnosti to tak však tak nie je. Zmeniť by to mala reforma európskeho práva, o ktorej sa už niekoľko mesiacov rokuje v Bruseli. Po úspešných rokovaniach v Európskej komisii sa o smernici práve rokuje v europarlamente. Tu sa však môžu do zákona dostať aj ustanovenia, ktoré nehovoria jednoznačne v prospech autorov. Europoslanci by sa mali dozvedieť a uvedomiť si, že téma je vážna a aktuálny stav výrazne znevýhodňuje hudobných tvorcov, ktorý v súčasnosti z použitia svojej hudby na internete dostávajú iba drobné. Online služby s hudbou sú dnes regulované európskou smernicou z roku 2001 (2001/29 ES), pričom pred 17-timi rokmi nikto nepredpokladal tak masívne používanie vašej tvorby cez počítače, tablety a mobily ako je dnes každodennou realitou. Ak spolu nezaujmeme jasný postoj smerom k posilneniu postavenia autorov voči internetovým hudobným platformám, ohrozené je odmeňovanie tvorcov v online prostredí na najbližšie desaťročia.