Prečo je schválenie Smernice o autorskom práve zmena k lepšiemu?

05.04.2019

Čerstvo schválená Smernica o autorskom práve, ktorej súčasťou je aj diskutovaný článok 13 zabezpečí spravodlivejší online trh, vytvorí lepšie podmienky odmeňovania autorov a zabezpečí širšie práva pre bežných používateľov. Zároveň ale myslí aj na menšie podniky, ktoré nemajú také finančné a administratívne možnosti ako nadnárodní technologickí giganti.

Sme presvedčení, že zmena, ktorú nová smernica prinesie zlepší podmienky pre kreatívny priemysel v Európe a je teda výhodná predovšetkým pre autorov, vrátane vás, autorov hudby a textov. Schválenie tejto dôležitej zmeny európskej legislatívy v online prostredí prinúti veľké platformy ako Youtube, Google či Facebook, aktívne komunikovať s autormi či nositeľmi práv a dohodnúť sa na licenčných podmienkach. Spravodlivú odmenu by ste tak mali dostávať aj za používanie vašej tvorby na internete, ktorý má oproti rádiám a televíziám stále dominantnejší podiel na trhu. Aj vďaka vám, autorom, sa táto zmena podarila.

 

Paródia, kritika či neziskové služby bez obmedzenia

Článok 13 jasne hovorí, akých služieb sa dotkne. Ide predovšetkým o platformy určené na ukladanie a zdieľanie veľkého množstva dát chránených autorským zákonom. Zároveň ale hovorí aj o službách ako je napríklad Wikipedia, na ktoré sa nevzťahuje. Miernejšie podmienky majú aj začínajúce startupy mladšie ako tri roky a ich ročný obrat je menej ako 10 miliónov EUR. Výnimky platia aj pre citácie, paródie, kritiku či recenzie.


Kedy začnú platiť nové pravidlá?

Európsky parlament schválil Smernicu o autorskom práve 26. marca. V najbližších týždňoch čaká smernicu formálne potvrdenie v Rade EU. Členské štáty budú mať na zavedenie smernice do legislatívy a formulovanie zákonov dva roky.

O tom, prečo je článok 13 dôležitý si môžete prečítať aj v tejto infografike.