Autori žiadajú zmenu - Chceme len férovú odmenu za svoju prácu 
 
Férová odmena za použitie diel na internete – táto hlavná požiadavka odznela počas konferencie Meet the Authors v Bruseli. Autori, skladatelia či textári v súčasnosti za tisícky prehratí svojich skladieb na internete často nedostanú žiadnu finančnú odmenu. Avšak práve vďaka ich dielam sú platformy ako napríklad YouTube stále populárnejšie a generujú zisky. Zástupcovia autorov z viac ako 60tich krajín odovzdali euroautoritám petíciu s apelom na potrebu zmeny legislatívy. Slovensko na konferencii v Bruseli zastupovali členovia Slovenského ochranného zväzu autorského a speváčka a autorka Jana Kirschner. 
 
Medzi najväčšie nedostatky súčasnej legislatívy patrí úprava povinností platforiem s užívateľským obsahom, tzv. UUC – user uploaded content, ktoré v súčasnosti nemajú jasne definovanú povinnosť získať licenciu na použitie autorských diel a preto odvádzajú za použitie ich autorom minimálne odmeny. UUC sú pritom pre fanúšikov najčastejším a najjednoduchším prístupom k hudbe či audiovizuálnym dielam a aj vďaka chránenému obsahu, ktorý vytvárajú umelci na celom svete, popularita a zisky platforiem ako YouTube narastá. 
 
„Legislatíva, upravujúca používanie autorských diel na internete, je z roku 2000, kedy sa nikomu ani len nesnívalo o tom, že raz bude možné streamovať audio alebo dokonca video, preto ju treba prispôsobiť dnešnej dobe,“ uviedol po konferencii Richard Jajcay zo Slovenského ochranného zväzu autorského. Tibor Navracsics, komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport popísal problém úplne jasne: „Kultúrny obsah nevzniká zadarmo a bez námahy. Cieľom Komisie je zabezpečiť, aby autori a tvorcovi boli za svoju prácu spravodlivo odmeňovaní.“
 
FOTO: DeRibaucourt
 
Konferencie Meet the Authors, ktorú už po druhýkrát zorganizoval GESAC – Európske združenie spoločností autorov a skladateľov, sa zúčastnili aj Andrus Ansip, viceprezident Európskej komisie, komisár Tibor Navracsics, zástupcovia 13tich členských štátov EU a viac ako 60 autorov a organizácií kolektívnej správy práv z celej Európy. 
 
Aj vy, slovenskí autori, sa môžete pripojiť ku petícii. Online formulár petície nájdete na www.makeinternetfair.eu.