• 21.09.2018

  Ceny SOZA za rok 2017 poznajú svojich držiteľov

  Vo štvrtok 20.9.2018 na galavečeri v bratislavskom Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava vyhlásili a odovzdali zástupcovia Slovenského ochranného zväzu autorského výročné Ceny SOZA najúspešnejším autorom, zástupcom nahrávacích spoločností a vysielateľom za najúspešnejšie skladby, zvukové nosiče, či najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní. Ceny boli udelené boli udelené na základe štatistického spracovania hlásení od používateľov za uplynulý kalendárny rok, preto sa aj pre ne vžilo označenie „štatistické ceny“.

 • 13.09.2018

  Víťazstvo kultúry v Európskom parlamente

  Europoslanci včera väčšinou hlasov schválili lepšiu ochranu hudobných tvorcov a autorov v online prostredí. Nová smernica o ochrane autorského práva tak priznáva legitímnosť požiadavky lepšej regulácie technologických spoločností v oblasti online prostredia, o ktorú žiadali autori a nositelia práv už niekoľko rokov.

 • 11.09.2018

  Už tento týždeň sa bude v Bruseli rozhodovať o budúcnosti internetu

  Po niekoľkých rokoch diskusií a príprav sa bude v Európskom parlamente hlasovať o texte smernice o ochrane autorského práva, ktorý by mal vyriešiť najpálčivejšie problémy, ktoré v súčasnosti trápia autorov pôsobiacich v online prostredí. Medzi nimi je aj spravodlivejšie odmeňovanie autorov a iných nositeľov práv. Veľké technologické spoločnosti zneužívajú im vyhovujúci súčasný stav a vyvíjajú dlhodobo kroky, aby sa tento stav nezmenil.

 • 06.09.2018

  V nomináciách na Ceny SOZA za rok 2017 sú známe mená aj nováčikovia

  Slovenský ochranný zväz autorský už od roku 1997 udeľuje vo viacerých kategóriách výročné ceny autorom, zástupcom nahrávacích spoločností a vysielateľom za najúspešnejšie skladby, zvukové nosiče, či najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní. Udeľuje ich na základe štatistického spracovania hlásení od používateľov za uplynulý kalendárny rok, preto sa aj pre ne vžilo označenie „štatistické ceny“. Mená víťazov budú oznámené na slávnostnom galavečeri, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 20. septembra v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava v Bratislave.

 • 24.08.2018

  Veľkú cenu SOZA za rok 2017 získa Marika Gombitová

  Slovenský ochranný zväz autorský na galavečeri v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava vo štvrtok 20. septembra odovzdá ocenenia za rok 2017. Bude to už 22. ročník tohto podujatia, v rámci ktorého budú ocenení nielen autori ale aj nahrávacie spoločnosti s najúspešnejšími zvukovými nosičmi a rádia, ktoré majú najvyšší podiel domácej tvorby vo svojom vysielaní.